Motiváció Hallgatói Mentorprogram
I. Contact details
Contact name
Fejes József Balázs, Szűcs NorbertContact e-mail address
motivacio.egyesulet@gmail.comName of the institution
SZTE BTK Neveléstudományi Intézete és a JGYPK Felnőttképzési IntézeteII. Good practice introduction
Title of the good practice
Motiváció Hallgatói MentorprogramLanguage of the good practice
HungarianPrimary target group of the good practice
TeacherPrimary target country of the good practice
HungaryTags
- Extra-curricular activites
Keywords
hátrányos helyzetű tanulókAbstract
program a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrációjában nyújt segítséget. A mentorok iskolai és szabadidős foglalkozásokat tartanak a tanulók szociális és tanulmányi integrációját segítendő, melynek során innovatív pedagógiai elemeket használnak. A program felsőoktatásban tanuló hallgatók, elsősorban pedagógusjelöltek (továbbiakban: mentorhallgatók) munkájára épül. Létszámuk tanévenként ingadozik, amelyet a mentorálásra szoruló tanulók és együttműködő iskolák száma, valamint a finanszírozási háttér egyaránt befolyásol. A mentorhallgatók lehetnek ösztöndíjasok, vagy önkéntesek.
Hallgatói Mentorprogram kezdetei a szegedi deszegregációs intézkedésig (2007) nyúlnak vissza. Tanulónként eltérő mértékben, de mindenképpen terhet jelent az iskolaváltás minden esetben, többek között az új közösség és az eltérő iskolai normák miatt. A deszegregációs lépések során új iskolába kerülő tanulóknak emellett a korábbinál jóval magasabb tanulmányi követelményekhez kell alkalmazkodniuk, miközben a roma tanulóknak és szüleiknek – vélhetően – előítéletekkel is meg kell küzdeniük. A befogadó iskola pedagógusai az eltérő iskolai normákhoz szokott, számottevő tanulmányi lemaradással rendelkező, az adott iskolába járó diákokétól, minden bizonnyal, jelentősen eltérő szociális háttérrel érkező tanulók esetében szembesülnek olyan feladatokkal, amelyek elvégzéséhez korábbi tapasztalataikra alig támaszkodhatnak.
A szegedi deszegregációs program támogatása érdekében a Szegedi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézete, több civil szervezettel együttműködve, Hallgatói Mentorprogram elnevezéssel, pedagógusjelöltek mentori munkájára épülő támogató programot szervezett.
A program a 2007/2008-as tanévtől kezdve a szegedi, majd a 2008/2009-es tanévtől a hódmezővásárhelyi deszegregációs intézkedés megvalósítását is segítette. Később olyan gyerekek is bevonásra kerültek, akik nem a bezárt szegregált iskolából kerültek az intézményekbe. A program mind a tanulmányi, mind a szociális integrációt segíti, támogatva ezzel a pedagógusok munkáját, valamint elősegíti a gyerekek tanulmányi sikerességét is.
A megvalósító szervezetekhez (Dartke Egyesület, Agora Alapítvány, Motiváció Oktatási Egyesület, Shero Dél-alföldi Roma Fiatalok Egyesülete) a program szakmai és pénzügyi koordinációja tartozott.
A szakmai hátteret a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Neveléstudományi Intézete és a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Felnőttképzési Intézete adta: a mentori munkát végző hallgatók toborzása, felkészítése, valamint a képzéshez szükséges infrastruktúra biztosítása által járultak hozzá a program működéséhez.Links related to this example
http://www.staff.u-szeged.hu/~fejesj/pdf/Fejes-Szucs_Hallgatoi_Mentorprogram.pdf
http://www.staff.u-szeged.hu/~fejesj/pdf/Fejes_2012_Mentor.isk.pdfIII. Good practice details
Introduction of the good practice
-Why - roots of the problem at school level
-What - description of activities
-What - keywords
hátrányos helyzetű tanulókImpact of measures taken
-Lessons learned
-Resources needed
-Other relevant information
-
Last edited
2017.04.18. 11:47:46
Go back
Print